Ücretsiz üyelik oluşturun, ilan verin, şirket rehberine katılın!
06.19.2023
223
İş ararken nasıl pozitif kalınır
İş ararken nasıl pozitif kalınır

İş aramak oldukça zor ve stresli bir süreç. Kariyer endişeleri ve maddi eksiklikler insanı sıkıntıya sokar. Ama bu sürede moralimizi bozmamamız gerekli. Peki bu sürede nasıl pozitif kalabiliriz? İşte size yardımcı olacak 5 öneri…

1. Kendinize her durumda izin verin

İş arama süresi uzadıkça duygusal değişimler ve geçişler yaşamak oldukça normal. Eğer kötü bir gün yaşıyorsanız kendinizi zorlamayın buna izin verin. Ama kendinizi bir girdaba kaptıracak kadar da uzatmayın.

2. Spor yapın

Herhangi fiziksel bir egzersiz ya da gevşeme tekniği endorfin (mutluluk hormonu) salgılamanızı sağlar.  20 dakikalık bir yürüyüş, yoga, bisiklet… Ne olduğu farketmez. Düzenli yapmanız yeterli.

3. İç sesinizi kontrol edin

Sürekli aklınızda dolaşan “şunu şöyle yapsam belki iş bulurdum ya da ne kadar tembel bir insanım, ne kadar şansızım” gibi sesleri yok etmeye çalışın. Bunlar tamamen gerçek dışı ve sizin moralinizi düşüren şeyler.

4. Kendinize daha iyi sorular sorun

Bugün nasıl gitti? Bu mülakatta benim yaptığım en iyi şey neydi? Bu konuşmadan ne gibi dersler çıkarabilirim? Bu hafta yaptığım en önemli iş neydi? Bu ve bunlar gibi sorular sizi ileriye taşımaya yardımcı olur. Bu soruların cevabı düşüncelerinizi olumlu yöne çevirebilir. Ve böylece sizi doğru eylemlere yönlendirir.

5. Kontrol edemeyeceğiniz şeyler için strese girmeyin

Havayı kontrol edemem. Eğer kötü bir hava olacaksa strese girmenin bir anlamı yok çünkü benim yapabileceğim bir şey yok. Sadece hava durumunda yağmurlu görünüyorsa şemsiye taşıyabilirim. Tam bu örnekteki gibi ekonomik şartları ya da ülkenin ekonomik durumunu siz düzeltemezsiniz. Bu yüzden elinizde olmayan şeyler için kendinizi sıkmayın.

Popüler Kategoriler