Ücretsiz üyelik oluşturun, ilan verin, şirket rehberine katılın!
06.19.2023
515
Hayatınızı değiştirmenin 3 temel anahtarı
Hayatınızı değiştirmenin 3 temel anahtarı

Hayatınızda büyük değişiklikler yapmak istiyor; ancak nereden başlayacağınızı bir türlü bilemiyor musunuz? Hayatlarını değiştirebilmiş insanlara bakıp, kendinizin neden sürekli yerinizde saydığınıza anlam veremiyor musunuz? Etrafınızdaki herkes yaşama amacını bulmuş, sorumluluklarını kavramış ve sanki sürekli bir değişim halinde gibi mi geliyor? Beyninizde bir ses “İnsanlar değişmez, boşuna zorlama” diyerek sizi her yeni adımınızda geri çekiyor, değil mi? Ama bir yandan da iç mutluluğunu bulmamın tek yolunun, sıkışıp kalmış olduğunuz hayatı değiştirmekten ve en büyük sorunlarınızdan biri olan özgüven eksikliğinizi ve kendinize olan inançsızlığınızı yenmekten geçtiğini hissediyorsunuz.

İşte burada kendinize şu soruyu sormalısınız: “Nereden başlamalıyım?”. Alisia Hawrylyszyn Frank, bu soruyu kendine sormadan önce onlarca kitap okumuş; hayatla ilgili uzmanlıkları olduğuna inandığı insanlara danışmış ve kendi motivasyonlarını sorgulamış biri.

İşte Frank’in, tüm bu kişisel hesaplaşmaların ardından, değişim sürecine başlamanıza ve hayatta kendi yönünüzü belirlemenize yardımcı olacağını düşünerek hazırladığı önerileri, siz değerli Uplifers okuyucuları için derledik.

Kendinizin farkına varın

Öncelikle kendinizi çok beğenip, kendinize iltifatlar edip üzerinizdeki baskıyı arttırmayın. Tabii ki kendinizi yerin dibine de batırmayın. En iyisi orta yolu seçin ve basitçe kendinizin ne olduğunun farkına varın. Bu, şu anda yapabileceğiniz en iyi şey.

Frank, hayatına dönüp baktığında, sahip olduğu bazı harika özellikler ve yeteneklerle ilgili olarak kendine hiç itibar etmediğini fark etmiş. Siz de bu hataya düşmemek için şu andan itibaren kendinizi gözlemlemeye ve bugüne dek başarmış olduğunuz şeylerin, aldığınız hayat derslerinin ve dünyayla paylaştığınız güzelliklerin bir listesini yapmaya başlayın. Sonuçta kendinizi çok daha kendinden emin ve ileriye doğru yönelmeye hazır bulacaksınız.

Başka yerlere ve zamanlara değil, şu ana ve buraya odaklanın

Kariyerinizde, ilişkilerinizde ya da basitçe dünyaya bakışınızda büyük bir değişiklik yapmak istiyorsanız büyük ihtimalle nereye odaklanacağınızı ve enerjinizi nerelere aktarmanız gerektiğini merak ediyorsunuzdur. Eğer çok uzun sürecek bir değişim sürecini anlamaya çalışıyorsanız, nereye odaklanmanız gerektiğine dair bu merak duygusu çok yorucu ve yıpratıcı olabilir. Siz yine de sakin olun ve hayatınızdaki büyük soruları küçük parçalara bölüp, onlara bu şekilde cevaplar bulmaya çalışın. İnanın ki koskoca bir bütünmüş gibi görünen hayatımız, bir dizi kategoriye ayrıştırılabilir. Örneğin; fiziksel çevre, eğlence ve uğraşılar, maneviyat, romantizm, aile ve arkadaşlar, sağlık, para ve kariyer… Bunlar, hayatımızı ayırabileceğimiz kategorilerden bazıları.

Hayatınızın farklı dönemlerinde bu kategorilerden biri diğerlerinin önüne çıkabilir. İçinde bulunduğunuz duruma göre önceliklerinizi belirleyin. Tam şu anda sizin öncelikleriniz neler? Örneğin, yukarıdaki kategorilerden hangileri şu anda daha önemli görünüyor? Bu soruya samimiyetle cevap verirseniz göreceksiniz ki hayatınızda aynı anda sürekli birçok şeyle uğraşmaktan yorulmuş olan benliğiniz, içinde bulunduğu karmaşadan kurtulacak. Hayatınızdaki kategorileri bir önem ve öncelik sırasına koymak, değişim yolculuğunuza nereden başlayacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sahip olduğunuz gücü kullanın; çünkü o güç zaten içinizde!

Evet, gerçekten de bu güce sahipsiniz ve ihtiyacınız olan her şey zaten içinizde. Bunu düşünmek, bunu bilmek çok özgürleştirici değil mi? Gerçekten sevip istediğiniz hayatı yaratma becerisine sahipsiniz. Hayatınızdaki her anda size kendinizle ilgili bir seçim yapma şansı tanınıyor, bunun farkına varın. Bu seçim şansı; örneğin yemekte bir kadeh şarap ile bir bardak su arasında yaptığınız tercih kadar basit de olabilir, hangi eğitimi alıp kariyerinizi ne yönde sürdüreceğiniz yönündeki tercihiniz kadar karmaşık da.

Kendinizin, eylemlerinizin ve düşüncelerinizin sorumluluğunun yine sizde olduğunu bilmek, size büyük bir güç verecektir. Sahip olduğunuz kontrol gücünü anlamaya başladığınızda gerçek bağımsızlığın ne olduğunu da öğreneceksiniz. Bundan böyle başka insanların gelip sizin hayatınızı değiştirmesini beklemeyeceksiniz. Bunun yerine, zaten sahip olduğunuz gücü kullanarak kendi hayatınızı kendiniz oluşturacaksınız. Yani, hayatınızı değiştirme gücünün sizde olduğunu kabul edin ve o gücü kullanarak hayatınızın peşinden gidin.

İyi bir hayatı beklemeyin, onu kendiniz gerçekleştirin. Tam da şu an bir karar verin ve yolculuğa hemen başlayın. Göreceksiniz ki hayatınızda istediğiniz o değişiklikleri birbiri ardına gerçekleştireceksiniz.

Popüler Kategoriler