Ücretsiz üyelik oluşturun, ilan verin, şirket rehberine katılın, yaşam ipuçları edinin!
07.16.2023
247
Amerika’da Ev Kiralamak
Amerika’da Ev Kiralamak

Amerika, insanların yaşamak için tercih ettiği kusursuz ülkelerden bir tanesi olarak düşünülse de Amerika’da ev kiralamak ve yaşam sürdürmek çok kolay değildir. Çünkü prosedürler zaman zaman sizi çileden çıkaracak kadar fazladır. Ülkenin temel prensiplerine alıştığınızda bu süreçler sizi çok bıktırmıyor olsa da Amerika’ya yeni gelmiş biri için bürokrasinin fazlalığındın söz etmek gerekecektir.

Amerika’da bir ev kiralayacaksanız öncelikli olarak beklentilerinizi karşılayacak kaliteli bir ev tespit etmeniz gerekecektir. Bu durumda Türkiye’dekine benzer şekilde online platformlardan faydalanabilirsiniz. Ancak Türkiye’deki gibi bir ev kiraladığınızda doğrudan evi kiralayamıyorsunuz. Bunun için belli başlı aşamaları geride bırakmanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere hangi aşamaları geride bırakmanız gerektiğini tek tek açıklayacağız.

Amerika’da Ev Kiralamak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Amerika’da ev sahiplerinin sizden tıpkı bir resmi kurum gibi çeşitli talepleri olabilir. Bu talepler karşısında şaşkına uğramamalı ve evi kiralamak için süreci titizlikle devam ettirmelisiniz Böylelikle ev kiralama süreci çok daha kaliteli ve titiz bir şekilde devam etmiş olur.

  • Başvuru Formu ve Başvuru Ücreti

Amerika’da ev kiralamak isteyenler için öncelikle başvuru yapılması gerekir. İster müstakil bir ev ister bir apartman dairesi için başvurun ev sahibi sizden kişisel bilgilerinizi talep eder. Bu bilgilerin talep edilmesindeki temel nokta sizi tanımak ve sizin bir suçlu olmadığınızı anlamak.

Verdiğiniz bilgilerle sizin geçmişiniz taranır ve herhangi bir soruna neden olmayacağınıza kanaat getirildiğinde süreç başarılı bir şekilde devam eder. Amerika’da ev tutmak için başvuru yaptığınızda sizden genellikle 45 USD başvuru ücreti alınır. Bu ücret geri ödemesiz bir şekilde talep edilir.

Bir kredi kartına sahip olmak oldukça avantajlı sonuçlara yol açsa da Amerika’da kredi kartı çıkarmak Türkiye’deki kadar kolay değildir. Amerika’ya yeni yerleştiyseniz ve kredi skorunuz yükselsin istiyorsanız bankaya belirli bir teminat yatırmalı ve kredi kartını çıkardıktan sonra ödemeleri kesinlikle aksatmamalısınız. Bazı bankaların kredi kartı verme konusunda daha ılımlı davranacağını da unutmamalısınız.

  • Referans Mektubu

Amerika’da daha önce ev kiralamış ve burada başarılı bir kiracılık sergilemiş olan kimseler için referans mektubunun değeri oldukça büyüktür. Bu nedenle de bireylerin alabiliyorlarsa bir referans mektubu elde etmeleri sonraki ev kiralama işlemlerinde size ciddi avantaj sağlar.

Amerika sınırları içerisinde kiralayacağınız herhangi bir evin sahibi sizi şahsen tanımayacağından kredi skoru ve diğer bilgilerinize bakar. Ancak kredi skorunuz tatmin edici değilse ev kiralamak imkansızlaşır. Bu durumda devreye girecek olan referans mektubu belki de kiralamanın imkânsız gibi gözüktüğü evi dahi kiralamanıza olanak sağlar.

Ev kiralamada referansın değerini anladığınıza göre Amerika’daki her ev sahibi ile dürüst ve saygılı bir ilişki kurmalısınız. Çünkü ileride size çok ciddi avantaj sağlayacak referans mektubunu almak eski ev sahibi ile aranızdaki ilişkiye bağlıdır.

  • Yıllık Gelir Dilekçesi

Amerika’da ev kiralamak isteyen biri olarak sizinle ilgili dikkat edilecek ilk detaylardan biri de yıllık gelirinizdir. Yıllık gelirinizi yazılı olarak belirtmeniz ve bunu kanıtlamanız gerekir. Çünkü yıllık gelir konusunda doğru beyanda bulunmayan kimseler nedeniyle pek çok ev sahibinin sorun yaşadığı bilinir.

Ev sahiplerinin evlerini kiraya vermeden önce talep ettikleri gelir bildiriminde kiranın en az 3 katı gelire sahip olmanızı istediklerinden söz etmek gerekir. Daha açık bir ifade ile 1000 USD aylık kirası bulunan bir evi kiralamak için en az 3000 USD aylık gelirinizin olması gerekir. Ancak bu kesin şart değildir. Çünkü ev kiralama sırasında diğer bazı detayların da ev kiralamayı doğrudan etkileyeceği bilinir.

  • Sosyal Güvenlik Numarası

Amerika’da ev kiralamak isteyen kimselerden biri olarak Sosyal Güvenlik Numaranızın olması gerekir. Aslında bu numara Amerika’da para kazandığınızın ispatıdır. Bu nedenle de SSN almak için hızlı bir şekilde ilgili kurumlara başvurmalısınız. Bu numara için ABD vatandaşı olma şartı yoktur. Yasal şartlara uygun bir şekilde çalıştığınızı kanıtlamanız ve Amerika’da yaşadığınızı gösteren bir adres belirtmeniz yeterli olacaktır. SSN sunamıyor olmanız sizin için ciddi bir dezavantaj olacaktır.

Yukarıdaki Şartları Sağlayamayanlar Ne Yapmalı?

Amerika’ya yeni taşınmış olan kimselerin yukarıdaki şartların bir ya da birden fazlasını sağlamada sorunlar yaşayacağı açıktır. Bu nedenle de alternatifler üzerinde durmalı ve ev kiralamayı kolaylaştıracak seçeneklerden faydalanmalısınız. Böylesi bir durumda işinize yarayacak birkaç detayı sizler için sıralıyoruz!

Tanıdık Desteği – Co-Signer

Amerika’da yaşayan hatta ABD vatandaşı olan bir kefile sahip olmak sizin için çok ciddi bir avantaj olacaktır. Ev sahibinizin size güven duyması açısından bir co-signer bulmanız diğer bütün detaylarla ilgili eksiklikleri ortadan kaldırmanıza yetecektir. Size kefil olacak kişinin güvenilir olması ve geçmişinin temiz olması gerekir. Aksi takdirde başarılı bir ev kiralama sizin için hayal olur.

Depozito Ödemesi

Amerika’da ev kiralamak istiyor ama yukarıdaki detaylar konusunda sorun yaşıyorsanız depozito ödemesi yapmayı taahhüt edebilirsiniz. Depozito ödemeniz hem ev sahibi nezdinde güven oluşturmanızı sağlayacak hem de ev kiralamanızı kolaylaştıracaktır. Depozito ile alakalı ev sahibi ile ortak bir karar aldıktan sonra daha başarılı sonuçlara kapı aralamanız muhtemel olacaktır.

Tüm bu detaylar dikkate alındığında Amerika’da ev kiralamak baya yorucu bir süreçtir. Bu sürecin farkında olarak yol çıkmanız sizin açınızdan çok daha avantajlı olacaktır.

usailan.com

İçeriklerin izinsiz olarak kullanılması yasaktır!

Popüler Kategoriler